Limosa limosa
Status | Fuglebeskyttelsesdirektiv | Rødliste | Bestand | Bestandsudvikling |
---|---|---|---|---|
Ynglefugl | 328 par (2022) | 2012-2022: Faldende |
Bestanden af stor kobbersneppe er på landsplan halveret siden 1980, og har også været faldende på kort sigt siden 2012. Siden 1970 er udbredelsen ligeledes halveret, fra 84 yngleområder i 1970 til 42 områder i 2015. Nedgangen i bestandsudbredelsen skyldes især afvanding, opdyrkning og manglende græsning af levesteder.
Stor kobbersneppe Limosa limosa yngler i Danmark på våde, kortgræssede strandenge og marskområder. Den kan også yngle på ferske enge i indlandet. De danske fugle er trækfugle som trækker via Vesteuropa til overvintringspladser i Sahelzonen syd for Sahara (Bønløkke m.fl. 2006).
Stor kobbersneppe har aldrig været en særlig talrig ynglefugl i Danmark, og bestanden toppede sandsynligvis for ca. 100 år siden (Thorup 2018). I løbet af 1900-tallet er såvel antallet af ynglepar som artens geografiske udbredelse gået tilbage, og stor kobbersneppe findes nu hovedsageligt på enkelte store strandengsområder i Vestdanmark, samt i små isolerede forekomster i den øvrige del af landet.
De største trusler mod stor kobbersneppe er tilgroning, opdyrkning og dræning af levesteder og dermed tab af ynglehabitat i form af kortgræssede strandenge (Fredshavn m.fl. 2019)
Stor kobbersneppe overvåges i NOVANA hvert andet år, første gang i 2020 (Holm & Thorup 2020, Holm & Thorup 2022c). Overvågningen omfatter to gennemgange af ynglelokaliteterne med optællinger af ynglepar. Både første og anden gennemgang foregår i perioden 11. april – 20. maj med minimum 7 dage mellem tællingerne.
Stor kobbersneppe var i 2020 ikke på noget udpegningsgrundlag, men blev overvåget i fire fuglebeskyttelsesområder med væsentlige ynglebestande: Østlige Vejler (F13), Ringkøbing Fjord (F43), Mandø (F52) og Vidåen, Tøndermarsken og Saltvandssøen (F60). Efterfølgende er arten kommet på de fire områders udpegningsgrundlag, hvor de igen er overvåget i 2022.
Til beregning af bestandsudvikling er NOVANA-data blevet suppleret med data fra andre kilder. Specifikt for 2022 er der suppleret med data fra DOFbasen og foretaget en databaseret beregning af antal ynglende stor kobbersneppe for de områder, der ikke er dækket af NOVANA-overvågningen (Holm & Pedersen 2024).
Antallet af ynglende stor kobbersneppe var i 2022 på 263 par i fuglebeskyttelsesområder, hvor arten er på udpegningsgrundlaget (Figur 1, Tabel 1). Ved at sammenstille data fra NOVANA-overvågningen og DOFbasen har DCE estimeret landsbestanden til at være 328 i 2022 (Figur 1).
Bestanden af stor kobbersneppe har været fluktuerende, men faldende både på kort sigt siden 2012 og i perioden siden 1980. Arten har aldrig været talrig i Danmark og havde sandsynligvis sin største udbredelse for ca. 100 år siden (Thorup 2018). Herefter aftog bestanden i takt med at vigtige ynglepladser blev drænet og opdyrket (fx Skjern Enge), og omkring 1970 var bestanden nede på ca. 350 ynglepar (Grell 1998). I 1980-1992 toppede antallet med 900 ynglepar og har siden da været dalende til 440 par i 2015 (Thorup 2018) og 328 par i 2022.
Se afsnittet med Referencer for ynglefugle - nederst i ynglefugledelen af rapporten.
Stor kobbersneppe
Foto: Thomas Eske Holm
Figur 1. Udbredelsen og antal af ynglende stor kobbersneppe i Danmark. Data består dels af Miljøstyrelsens NOVANA-overvågning fra 2022, hvor arten er eftersøgt i de fuglebeskyttelsesområder hvor den er på udpegningsgrundlaget, og dels yngleforekomster fra resten af landet estimeret ud fra data fra DOFbasen.
År | Dækning | Antal |
---|---|---|
2020 | Fuglebeskyttelsesomr. | 226 par |
2022 | Fuglebeskyttelsesomr. | 263 par |
Tabel 1. NOVANA-overvågning af stor kobbersneppe, 2020-2022.